Artykuł sponsorowany
Na czym polega dział spadku?
Dział spadku to proces, w wyniku którego następuje podział majątku zmarłego między jego spadkobierców. W Polsce, jak i w innych krajach, procedura ta jest uregulowana przez prawo i może być skomplikowana, zwłaszcza gdy spadek obejmuje różne rodzaje majątku lub gdy istnieje wiele osób uprawnionych do udziału w spadku. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, aby lepiej zrozumieć, na czym polega dział spadku, jakie są jego etapy, jakie prawa i obowiązki mają spadkobiercy oraz jak uniknąć ewentualnych problemów związanych z tym procesem.
Przeczytaj również: Rola prawnika we wsparciu przedsiębiorców
Czym jest i jak przebiega dział spadku?
Jeśli między spadkobiercami nie ma zgody co do podziału majątku zmarłego lub gdy istnieją wątpliwości co do prawidłowości testamentu, konieczne może być wszczęcie postępowania spadkowego przed sądem. W takim przypadku, sąd prowadzi dochodzenie mające na celu ustalenie prawidłowego kręgu spadkobierców oraz wartości i składu majątku pozostawionego przez zmarłego. Sąd może również orzec o stwierdzeniu nabycia spadku, co jest równoznaczne z przyznaniem prawa do udziału w spadku poszczególnym osobom.
Przeczytaj również: Kiedy rodzic musi płacić alimenty na dorosłe dziecko?
Gdy ustalony zostanie krąg spadkobierców oraz wartość i skład majątku zmarłego, następuje podział majątku. Może się to odbyć na dwa sposoby, tj. w drodze ugodowej lub sądowej. W przypadku ugodowego podziału majątku, spadkobiercy sami ustalają zasady podziału i zawierają umowę przed notariuszem. Jeśli jednak między spadkobiercami nie ma zgody co do podziału majątku, konieczne jest wszczęcie postępowania o dział spadku w Łęczycy czy innym właściwym mieście przed sądem. Sąd orzeka wówczas o podziale majątku, biorąc pod uwagę przepisy prawa oraz ewentualne postanowienia testamentu. Podział majątku może obejmować nieruchomości, ruchomości, prawa majątkowe oraz długi zmarłego.
Warto pamiętać, że spadkobiercy przejmują nie tylko prawa do majątku zmarłego, ale także odpowiedzialność za jego długi. Oznacza to, że mogą być zobowiązani do spłaty zobowiązań pozostawionych przez zmarłego, takich jak kredyty czy pożyczki. W Polsce obowiązuje jednak ogólna zasada ograniczonej odpowiedzialności za długi spadkowe, co oznacza, że spadkobierca odpowiada za długi tylko do wysokości wartości otrzymanego spadku. Jeśli wartość długów przekracza wartość spadku, spadkobierca może złożyć oświadczenie o tzw. dobrodziejstwie inwentarza, co pozwala mu uniknąć odpowiedzialności za długi przekraczające wartość spadku.