Artykuł sponsorowany
Przyczyny wzrostu liczby upadłości konsumenckiej w Polsce
Upadłość konsumencka w Warszawie staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie spłacić swoich długów. Wzrost liczby takich przypadków wynika z trudnej sytuacji finansowej wielu Polaków, którzy zmagają się z problemami finansowymi.
Przyczyny wzrostu liczby upadłości konsumenckich
W ostatnich latach można zaobserwować znaczący wzrost liczby upadłości konsumenckich w Warszawie, a także w całej Polsce. Jednym z głównych powodów tego zjawiska jest rosnące zadłużenie Polaków, które wynika m.in. z chęci utrzymania wysokiego standardu życia na kredyt. Dodatkowo, wiele osób straciło pracę lub źródło dochodu w wyniku pandemii COVID–19, co dodatkowo pogorszyło ich sytuację finansową. Niestety, często brak odpowiedniej wiedzy na temat zarządzania finansami osobistymi prowadzi do podejmowania złych decyzji kredytowych i wpadania w spiralę długów.
Procedura ubiegania się o ogłoszenie upadłości
Aby ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, należy spełnić określone warunki. Przede wszystkim, dłużnik musi być osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej oraz wykazać, że jest w stanie trwałej niewypłacalności. Następnie, należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika. Wniosek taki powinien zawierać m.in. spis majątku dłużnika, spis wierzycieli oraz propozycję planu spłaty długów. Sąd rozpatruje wniosek i podejmuje decyzję o ogłoszeniu upadłości lub jej oddaleniu. W przypadku pozytywnej decyzji, sąd wyznacza syndyka, który zarządza majątkiem dłużnika i prowadzi postępowanie upadłościowe.
Możliwe konsekwencje upadłości konsumenckiej
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się z różnymi konsekwencjami dla dłużnika.
Zostaje on pozbawiony prawa do zarządzania swoim majątkiem, który przechodzi na rzecz syndyka.
Upadłość wpisywana jest do Krajowego Rejestru Długów oraz Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, co może utrudnić w przyszłości uzyskanie kredytu czy też podjęcie pracy na stanowiskach związanych z zarządzaniem finansami.
Jednakże, upadłość konsumencka daje również szansę na rozwiązanie problemów finansowych i wyjście z długów – w ramach postępowania upadłościowego dłużnik może uzyskać częściowe umorzenie długów lub rozłożenie ich spłaty na dogodne raty. Warto jednak pamiętać, że upadłość konsumencka to ostateczność, do której warto się uciekać tylko w sytuacji braku innych możliwości.