Niebieskie ptaki – murale jubileuszowe dla dominikanów

 


wspolnota@veraicon.com.pl

+ 48 509 271 307


 

Murale grupy Vera Icon powstały z okazji jubileuszu 800-lecia zatwierdzenia Zakonu Braci Kaznodziejów przez papieża Honoriusza. W tym też czasie św. Dominik zobaczył w wizji wysokie i piękne drzewo, na którego gałęziach mieszkała wielka liczba ptactwa. Drzewo się zatrzęsło, a gnieżdżące się na nim ptaki uciekły (bł. Jordan z Saksonii, Libellus de principiis Ordinis Praedicatorum, s. 46-47). Święty odczytał ją jako polecenie rozesłania braci dominikanów po całym świecie, mimo że zgromadzenie istniało od niespełna pół roku. To wydarzenie nakreśliło główną misję zakonu: iść aż na krańce świata, by głosić Ewangelię o miłości Boga do człowieka.

 

Obchody jubileuszu zbiegły się z wezwaniem papieża Franciszka w adhortacji Evangelii Gaudium do opuszczenia wygodnych i bezpiecznych miejsc dla dobra Ewangelii:

 

Zażyłość Kościoła z Jezusem jest zażyłością „w drodze”, a komunia «w samej swej istocie przyjmuje kształt komunii misyjnej». Jest sprawą żywotną, aby Kościół, przyjmując wiernie wzór Mistrza, wychodził dzisiaj głosić Ewangelię wszystkim ludziom, w każdym miejscu, przy każdej okazji, nie zwlekając, bez niechęci i bez obaw. (EG, 23)

 

główny mural:

 

Wizja św. Dominika

autor: Aleksandra Pulińska, Paulina Nawrot

 

Artyści Vera Icon postanowili wyrazić ideę rozesłania poprzez powtarzający się na muralach motyw niebieskich ptaków. Główny projekt zatytułowany Wizja św. Dominika, prezentuje wspomniane widzenie założyciela zakonu. Celem obrazu było porównanie lasu do grzechu, z którego, jak twierdzi jedna z autorek, można się „wyplątać” tylko dzięki pomocy Boga.

 

murale towarzyszące:

 

Kontemplacja

autor: Paulina Nawrot

 

Mural przy ul. Wólczańskiej wyraża myśl contemplare et contemplata aliis tradere, co oznacza kontemplować i dzielić się owocami kontemplacji. Ukazuje świętego Dominika czytającego Słowo Boże w celu duchowego ożywienia. Jest ono wyrażone poprzez nadanie cech indywidualnych ptakom, które przekroczyły okna. Tak przemienione, mają moc, by przekazywać Nowinę dalej.

 

Czarny kruk

autor: Małgorzata Wysocka

 

Mural przy ul. Żeromskiego, obrazuje walkę o prawdę- zwycięstwo tego co małe i ciche, nad tym co wielkie w oczach świata.

 

Orły 

autor: Karolina i Konrad Koch

 

Projekt Orły, wykorzystuje motyw szybowania nad granią jako symbol przekraczania własnych granic i wzniosłości powołania każdego człowieka. Ideę autora wyraża poniższy fragment Pisma Świętego:

„Jeśli więc razem z Chrystusem powstaliście do życia, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus, zasiadający po prawicy Boga. Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu. Gdy się ukaże Chrystus, nasze Życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale” (Kol 3, 1-3).

Category

REALIZACJE GRUPY

WESPRZYJ VERA ICON


Jeśli chcesz wesprzeć działania grupy Vera Icon i pomóc nam w realizacjach, które obecnie planujemy - zrób przelew na dowolną kwotę w tytule wpisując "Darowizna na cele statutowe"

STOWARZYSZENIE VERA ICON
36114020040000360276704628
KRS 0000663434