Pomnik Włodka – Konrada Kocha

 


konrad.art@gmail.com

www.koch.pb.studio


 

“Inspiracją był sam Włodziu..”
 
Ten nietypowy pomnik przedstawia byłego bezdomnego, który z uśmiechem witał każdego kto zjawił się we Wspólnocie Betlejem w Jaworznie.
 
„Żartem nazywaliśmy go człowiekiem Google Maps, bo za każdym razem, jak przejeżdżał samochód Google, aktualizując mapy, to Włodek stał z miotłą niczym stały element krajobrazu. Do dziś można go na mapach zobaczyć… Jak ktoś ładnie rzecz ujął, Włodek nie żyje, a nadal zamiata” – mówi pan Sylwester, były mieszkaniec Wspólnoty Betlejem.
 
Pomnik ma być symbolem dźwignięcia się po ciężkich chwilach w życiu. Ma mówić o wszystkich, którzy mieli odwagę rozpocząć na nowo życie po wielu nieszczęściach.
 
“Trochę inaczej wyglądał w glinie, inaczej w gipsie, a jeszcze inaczej na koniec w brązie. I będzie się trochę zmieniał w czasie, patyna będzie się zmieniać, dłoń pewnie niedługo będzie wypolerowana, a pod czapką może jakieś żyjątko się zagnieździ…” – komentuje autor.

 

Historię Pana Włodka można poznać w albumie “Różnica”, który w tym roku otrzymał statuetkę w plebiscycie MUST HAVE (wyróżniający – najlepiej zaprojektowane polskie produkty) w ramach 13. edycji Łódź Design Festival.
 
Album zaprojektowała Katarzyna Zapart. Wydawnictwo RTCK częścią dochodu ze sprzedaży wspiera Fundację Betlejem – jedną z najbardziej skutecznych organizacji walczących z bezdomnością. Pomysłodawcą projektu RÓŻNICA jest Jacek Hajnos, który przez 5 lata portretował osoby z problemem bezdomności, poznając ich historie i dokumentując oblicza. W sumie powstało 77 prac.
 
“Różnica to projekt, który uczy nas czym jest prawdziwa bezdomność. Bezdomność bowiem to nie brak materialnego domu. To coś co może być bliżej Ciebie niż myślisz. Bezdomność to przede wszystkim brak relacji…” – mówi Jacek Hajnos

 

“Włodek”

brąz

180 x 60 x 50 cm

2019

 

na dole:

rysunek Jacka Hajnosa “Włodzimierz Mostowik”

70 x 75,5 cm

ołówek

2014

 

więcej o

pomniku: https://pl.aleteia.org/2019/04/01/zamiatal-ulice-tak-pieknie-jak-nikt-w-jaworznie-stanie-pomnik-odmienionego-alkoholika-z-miotla/

projekcie “Różnica”: www.veraicon.com.pl/portfolio_page/roznica-projekt-jacka-hajnosa

albumie: www.veraicon.com.pl/portfolio_page/album-roznica-projekt-katarzyny-zapart

Category

REALIZACJE GRUPY

WESPRZYJ VERA ICON


Jeśli chcesz wesprzeć działania grupy Vera Icon i pomóc nam w realizacjach, które obecnie planujemy - zrób przelew na dowolną kwotę w tytule wpisując "Darowizna na cele statutowe"

STOWARZYSZENIE VERA ICON
36114020040000360276704628
KRS 0000663434